Yün Cami Halıları

Yün Cami Halıları, cami halılarında yün kullanımını verimli ve sağlıklı hale getirdik.
Yün cami halıları, doğal bir ham medde olan yünden üretildiğinden insan sağlığına ve çevreye hiçbir zararı yoktur.
 
Yün cami halısı, alev almaz ve alev yürütmez özelliğe sahiptir. Sadece alev tutulan bölge yanar ve yanarken çıkardığı duman öldürücü değildir.
 
Yün cami halıları, kendi ağırlığının %35’i kadar nem alabilir. Bu bakımdan, kışın sıcak tutar ve yazın terletmez. Havadaki nem kuruyunca üzerindeki nemi geri verir. Böylece serili bulunduğu ortamda doğal nem ayarı yapar.
 
Yün sünger gibi gözenekli olduğundan çok hafiftir. Bu gözenekler sayesinde çok iyi yalıtım özelliğine sahiptir. Yün hafif olduğu için, aynı gramajda bir akrilik halıya göre daha dolgun ve sık yapılı bir yün elde edilir.
 
Yün cami halıları yeni iken biraz mat görünür. Ancak iyi ve düzenli temizlenen bir yün halı, kullanıldıkça parlar ve güzelleşir.
 
Cami halısı firmaları yün cami halılarının tuşesi akrilik halıya göre biraz daha serttir. Bu sertlik halının kısa sürede deforme olmasını önler.
 
Yün, yüksek yaylanma kabiliyetine sahip olduğu için baskı uygulanan kısımlar (ayak ve diz kısımları ) ezilmeye karşı yaylanarak direnç gösterir.  Bu sayede görüntü bozukluğu önlenmiş olur.
 
Yün, aşınmaya karşı dirençli bir ham madde olduğu için uzun yıllar kullanılabilir. O yüzden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelmiş yün halılar mevcuttur.

YORUM YAP

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...