Kuzey Yıldızı Külliyesi Ankara

Ankara Belediyesi tarafından yapımı devam eden içerisinde kongre merkezi, kütüphane, satış yerleri, restoranlar ile birlikte 4 minareli dev bir cami yapımı hızla devam ediyor.

Kuzey Yıldızı Cami Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, inanç, ibadet ve kültürün bir arada olduğu Osmanlı dönemine ait külliye geleneğini bugüne taşıdıklarını ifade ederek, “Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezini Ankara’ya kazandırıyoruz. Süleymaniye Cami, Mihrimah Sultan Cami, 2. Beyazıt Cami ve Nuriosmaniye Cami gibi çok önemli Osmanlı eserlerinden esinlenerek oluşturulan ve büyük bölümü tamamlanan Kuzey Yıldızı Cami ve Külliyesi, şimdiden mimarisi ve yaşam alanlarının birbiriyle olan bağlantısı nedeniyle, herkesin hayranlık ve gıptayla baktığı muazzam bir eser oldu. Böylelikle külliye geleneği yaşatılarak, inanç, ibadet ve kültürün bir arada olduğu yeni bir alan hizmete girmiş olacak” diye konuştu.

 

Cami Özellikleri

- 130 bin metrekare kapalı alan

- 9 bin kişilik cami

- 5 bin kişilik kongre salonu

- Dükkanlar

- Lokantalar

- Sanat Merkezleri

 

Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde ki kentsel dönüşüm rekreasyon alanlarının tüm güzelliklerinin tepe noktasına yapılan Kuzey Yıldızı Külliyesi Cami; hem ibadet hem de sosyal alanlar için inşa edilmiştir. Çeşitli organizasyonların ve aynı zamanda sanat merkezinin faaliyet göstereceği bu büyük külliyenin ihalesi yapıldı ve projeye başlandı.

Kuzey Yıldızı Cami Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, inanç, ibadet ve kültürün bir arada olduğu Osmanlı dönemine ait külliye geleneğini bugüne taşıdıklarını ifade ederek, “Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezini Ankara’ya
Okunma Sayısı: 1862    
Ekleme Tarihi: 06-12-2018

YORUMLAR

YORUM YAP

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...