Cami İçin Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Cami Halısı seçerken dikkat edilmesi gereken mevzuların başında uzun ömürlü olması ve güvenlik gelmektedir. Öncelik olarak Cami Halıları güvenli olmalıdır. Cami gibi ticari olmayan, trafiği orta seviyede olan mekanlarda cami halısı seçerken dikkat edilecek temel husus; kullanım amacına elverişli ve çevreye şıklık katarken, kolay bir bakım imkanı gibi değişken ve fonksiyonel gereksinimlere de yanıt verebilmektir.
 
 
Yeterince iyi kalitede olan bir cami halısı normal koşullarda kullanılır ise aşınması olası değildir. Camilerde kullanılan cami halıları; renk, desen ve doku seçimlerinde caminin iç dekorasyonu, tasarımı ve desenlerin renk uyumları temel alınarak döşeme tarzı duvardan duvara halı türleridir. Bu sebeple özellikle trafik yoğunluklu uygulamalarda tercih edilirler.
 
 
Cami mimarisine uygun olarak tercih edilmesi gereken cami halısı; aynı zamanda yün özellikte olmalıdır. Bu şekilde alev almaz, bakteri üremez, toz ve kir içermez. Uzun yıllar kullanılsa bile desenlerin bozulması ve deformasyonu gibi sıkıntılar yaşanmaz.
 
 
Gülseven Halı diğer cami halılarına nazaran her yönden avantajlıdır. Hem kullanım hem de güvenlik yönünden bakıldığında: Yapısı gereği yün alev almaz, kullanıldıkça renkleri parlar, statik elektriklenmeyi önler, ortamda ses akustiği sağlar, bakteri üremesini engeller. Havayı temizleyerek serili olduğu yerde nemi dengeler ve havanın kurumasına engel olur.
 
 
Yün Cami Halısı Avantajları Nelerdir ?
- Doğal yapısı gereği alev almaz özelliğine sahiptir,
- Kullanıldıkça renkleri parlar ve güzelleşir,bu nedenle uzun yıllar ilk günkü görünümünü korur,
- Yün lifi yapısı gereği aşınmaya karşı son derece dayanıklı ve esnektir,
- Statik elektriklenme yapmaz insanları yormaz,
- Toz ,kir ve lekelere karşı dirençlidir. Kolay temizlenir,
- Nemi dengeler, serili oldukları kapalı yerlerde havanın kurumasını bir oranda önleyerek regülatör görevi yaparlar,
- Ses emicidir, kullanıldığı ortamda ses akustiği sağlar,
- Hacim ve esnekliği sayesinde yüksek basınç ve yoğun yaya trafiğine uzun yıllar direnir,
- Bakteri üremesini engeller. Ultraviyole ışınlarını geçirmesi nedeniyle sağlığa zarar veren bakterilerin yün halılar üzerinde üremesine engel olur,
- Havayı temizler. Serili bulunduğu kapalı yerlerde, insan sağlığı için tehlikeli olan Sülfürdioksit gazını emerek havanın temizlenmesine yardımcı olur.
 

Cami gibi ticari olmayan, trafiği orta seviyede olan mekanlarda cami halısı seçerken dikkat edilecek temel husus; kullanım amacına elverişli ve çevreye şıklık katarken, kolay bir bakım imkanı gibi değişken ve fonksiyonel gereksinimlere de yanıt verebilmek
Okunma Sayısı: 2240    
Ekleme Tarihi: 06-12-2018

YORUMLAR

YORUM YAP

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN
Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...